Kestane kebab


Dağlar sonbaharda daha bir güzel oluyor. Bahar aylarında bize yeşilin bin bir tonunu sergileyen doğa, kış yaklaşırken de aynı gösteriyi sarı ve kırmızı tonları ile tekrarlıyor. Bir yandan da yağmurdan sonra toprağın, hisseden herkese “Oh be, ne güzel kokuyor” dedirten kokusu…


Akşamüzeri dağ köylerinde birileri ile sohbet ederken ilk defa “Havalar da serinledi” denildiği zamanlarda, kestane Tire pazarına düşer.


Kestane ağaçları 30-40 metre yükseklikte, kereste ve mobilya işinde sertliği nedeni ile tercih edilen, sonbaharda meyve veren ağaçlardır. Meyve dediğim; dikenlerden oluşmuş sarı-yeşil toplar. Bu meyvenin içinde de ağaçla aynı isme sahip olan tohumlar bulunur. Genellikle her diken topunun içerisinde üç tane olurlar. Kestane: Hem meyve, hem tohum, hem ağaç…


Ağaçların üzerindeki bu diken toplarının bazıları, hava şartlarına bağlı olarak ağacın gövdesindeyken açılır, içlerindeki kestaneler aşağı düşer. Oralarda yürüyüş yapıyorsanız ve arazi sahibi oralarda görünmüyorsa bu yere düşen kestaneleri cebinize tıka basa doldurabilirsiniz. Siz ceplerinizi kestane ile doldurduğunuza sevinirken, ağacın üzerinde yüzlerce belki binlerce daha diken topu asılı durmaktadır. Arazi sahibinin de sevinmesi için bu topların yere inmesi gerekir. Bu her zaman kendiliğinden olmaz.


Yukarıda da belirttiğim gibi bu ağaçlar büyük ağaçlardır. Birinin çıkıp, deli kestane sürgünlerinden yapılmış olan 5-6 metrelik bir sırıkla, yükseklik gözetmeksizin, ağaçtaki üzerinde meyve olan her dalı teker teker silkip yere düşürmesi gerekir.


Bunun sonunda yerde kocaman bir diken topu birikintisi oluşur. Kestaneleri bu toplardan çıkarmak için, meyveler bir araya toplanır, üzeri kuru yapraklarla örtülür. Dikenler, yağmur ya da sulama yardımıyla çürütülür. Bu gömüler, “güme” olarak adlandırılmaktadır. Aydın Dağları’nın kuzey sırtındaki Tire’nin yaslandığı dağların ismi buradan gelir.


Nihayet kestane son kez ayıklandıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelir.


Tabii ki önce boylarına göre sınıflandırıp, çuvallanıp şehir merkezine götürülmesi gerekiyor.


Sonbaharın lezzetli ve çileli hediyesi kestaneyi sobanın üzerinde pişirerek, bir tencerede haşlayarak, yemek ya da tatlıların içerisinde kullanarak tüketebilirsiniz.


Ben bugünlerde pancar sapları ile kavurarak kullanıyorum, sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.

Tire’den selamlar…


Yorum bırak